MÄSTERSKAPSTITLAR


Genom åren har BFKs ryttare framgångsrikt tagit medaljer i olika mästerskap, här nedan är en sammanställning över framgångarna. Felaktigheter kan förekomma vad det gäller om tävlande tillhörde BFK vid nämnda tillfällen. Kommentarer, rättelser och övrig info mottages tacksamt till linda@borasridhus.se


HOPPNING STORHÄST

1958 Björn Roswall Glorius Guld JSM

1959 Ulla Ehnbom Tambourin III Guld JSM

1960 Christer Roswall Glorius Guld JSM

1961 Ulla Ehnbom Cocette Guld JSM

1961 Christer Roswall Tilldelades Boråsmedaljen

1961 Christer Roswall Valör Guld SM

1962 Christer Roswall Tilldelades SvRF´s Hederstecken

1966 Åke Hultberg Magnor Guld JSM

1967 Peder Hultberg Magnor Silver SM Borås

1967 Åke Hultberg Magnor Guld JSM

1970 Åke Hultberg Elvis Guld SM

1970 Christer Nilsson Safir VI Guld JSM

1971 Christer Roswall Abd el Krim Guld NM lag Odense

1972 Åke Hultberg Elvis Deltog OS München

1972 Åke Hultberg Elvis Guld SM

1973 Åke Hultberg Elvis Guld SM

1974 Åke Hultberg Elvis Guld SM

1976 Ted Nätterqvist Champion

1978 Åke Hultberg Carat Guld SM

1979 Leif Holgersson Juvelin Guld SM

1980 Leif Holgersson Juvelin Guld SM

1981 Leif Holgersson Juvelin Guld SM

1988 Åke Hultberg Heatwave Guld SM

1990 Åse Hellsten Dripsey Jack Guld SM

1994 Louise Johansson Urungo de Gardere Guld YRSM

1994 Louise Johansson Urungo de Gardere Silver EM lag YR Irland

1994 Louise Johansson Urungo de Gardere Guld NM lag YR Norge

1995 Louise Johansson Urungo de Gardere Guld NM lag YR Finland

1995 Louise Johansson Urungo de Gardere Guld EM lag YR Tyskland

1995 Louise Johansson Urungo de Gardere Guld YRSM

2008 Viktoria Carlerbäck Ballys Geronimo Deltog OS Hong Kong

2012 Melina Forsberg MCB Quintessa Guld NBM lag JR Finland

2012 Melina Forsberg MCB Quintessa Guld JSM

2016 Viktoria Carlerbäck Zlatan B Guld DM

2016 Lovisa Bergman Cant wait and see Guld YR DM

2016 Tess Odelberg Diamonds Guld JR DM

2017 Alma Carlen SM Children med Corsica Q   Silver

2018 Alma Carlen SM Children med Corsica Q Brons

2018 Alma Carlen NM Children med Corsica Q Silver (Lag)

2018 Alma Carlen NM Childern med Corsica Q Guld (individuellt)

 

HOPPNING PONNY

1975 Lena Grahn Moon Silver SM

1978 Ingeborg Nylander Pite Pan Guld SM

1978 Monika Dahlgren Comtesse Guld SM

1980 Agneta Dahlgren Shona Guld SM

1981 Agneta Dahlgren Shona Silver SM

1987 Viktoria Carlerbäck Clever Sea Harrier Brons SM

1999 Mari Öjerklint Beau Twilight Guld GP-ponnyn

2001 Mari Öjerklint Cedrino Silver SM

2005 Angelica Nielsen Ozean Guld Änglahoppet Borås

2012 Emma Sahlberg Cooper Brons DM

2014 Greta Wårfors Ricardos Miss Dynamite Silver DM

2014 Agnes Johansson Almeida 10.e plac SM inomhus

2018 Alma Carlen DM Ponny Crag Vivendi Brons


FÄLTTÄVLAN STORHÄST

1975 Per Hjerthén Chang-til Brons SM

1975 Per Hjerthén Champion

1976 Per Hjerthén Champion

1978 Per Hjerthén Kilroy Silver NM

1978 Per Hjerthén Kilroy Brons SM

1980 Per Hjerthén Sunboy Silver NM

1980 Per Hjerthén Sunboy Guld NM lag

1994 Viktoria Carlerbäck Kansas Guld NM YR

1994 Viktoria Carlerbäck Kansas Silver EM lag YR

1996 Viktoria Carlerbäck Kansas Guld NM

2003 Camilla Floberg Fortissimo L Silver DM

2004 Camilla Floberg Fortissomo L Guld DM

2012 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp Guld SM

2013 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp Silver NM

2013 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp Guld NM lag Sverige

2014 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp Guld SM

2015 Viktoria Carlerbäck Volt af Källstorp Silver SM

2016 Viktoria Carlerbäck Zlatan B Guld SM

2018 Greta Wårfors silver  Junior SM

FÄLTTÄVLAN PONNY

1987 Viktoria Carlerbäck Clever Sea Harrier Silver SM

1988 Viktoria Carlerbäck Clever Sea Harrier Silver SM

1994 Linda Ivarsson Cyrrano Silver SM

1999 Ida Hermansson Marcello Silver SM

2001 Ida Hermansson Marcello Silver SM

2016 Greta Wårfors  Ricardos Miss Dynamite Brons SM

2018 SM silver LAG


DRESSYR PONNY

1976 Lotta Carlerbäck Bonita Silver SM

1977 Lotta Carlerbäck Bonita Silver SM

1978 Monika Lorentzon Matilda Guld SM

1979 Monika Lorentzon Matilda Brons SM

1998 Anna Hermansson Mitch Brons SM lag

1998 Anna Hermansson Mitch Silver SM lag

1998 Ida Hermansson Marcello Silver SM lag

DRESSYR STORHÄST

1967 Åke Hultberg Lansita Guld JSM